Nicușor Dan : O societate dreaptă are nevoie de o justiție liberă
E o chestiune de management și de presiune pentru ca aceste zone mari de corupție să fie în sfârșit atacate, spune Nicușor Dan.

Articol de Luminiţa Voinea, 25 Aprilie 2025, 16:35
Nicușor Dan susține că o societate dreaptă are nevoie de o justiție liberă și accesibilă pentru toți și își propune o luptă eficientă împotriva corupției.
"Asta nu se poate face decât prin schimbarea de optică a Parchetelor, care în ziua de azi aleargă, așa, dosar cu dosar și nu se duc exact, sistematic, în zonele mari de corupție. E o chestiune de management și de presiune pentru ca aceste zone mari de corupție să fie în sfârșit atacate, şi vorbesc de evaziune fiscală, vorbesc de mafia imobiliară, de mafia lemnului, vorbesc inclusiv de rețele de trafic de droguri", susține Nicușor Dan.
Declarația candidatului independent a fost făcută la evenimentul de lansare a programului prezidențial "România onestă".
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (25 aprilie, ora 11:00) - "Alegeri prezidentiale 2025. Agenda electorală" - Realizator: Amalia Bojescu