Cristian Terheș: România trebuie să fie capabilă să-și asigure propria securitate
E important să avem în România trupe ale partenerilor străini, fie că sunt Statele Unite, Franța, Germania sau alte state din NATO, consideră Cristian Terheș.

Articol de Luminiţa Voinea, 13 Aprilie 2025, 21:54
Candidatul Partidului Național Conservator Român, Cristian Terheș, atrage atenția că în actuala situație geostrategică în care se află țara noastră, România trebuie să fie capabilă să-și asigure propria securitate.
"România trebuie să fie un stat puternic și trebuie să fie un stat puternic care să-și asigure în primul rând propria securitate. E important să avem în România trupe ale partenerilor străini, fie că sunt Statele Unite, Franța, Germania sau alte state din NATO. Dar prima care apără suveranitatea României, independența României și integritatea teritorială a României e Armata Română. Ori, obiectivul pe care îl am este ca pentru a face o Românie puternică, să mă asigur că sectorul de apărare este bine finanțat, bine pregătit și bine instruit", spune Cristian Terheș.
RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI (13 aprilie, ora 17:00) - "Alegeri prezidenţiale 2025. Agenda electorală" - Realizator: Andrei Șerban