Rapoartele MCV pentru România și Bulgaria, publicate miercuri

Înainte de publicare, comisarii europeni vor analiza ultimele evoluţii şi progresele în domeniul justiţiei făcute de cele două state.

Adăugat: 27 Ianuarie 2015
Ultima actualizare:27 Ianuarie 2015

Politica Romaneasca
trimite pe mail

Rapoartele MCV pentru România şi Bulgaria vor fi publicate mâine, a anunţat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Înainte de publicare, comisarii europeni vor analiza ultimele evoluţii şi progresele în domeniul justiţiei făcute de cele două state, a precizat, astăzi, Mina Andreeva.

Tot astăzi, executivul comunitar a publicat un Eurobarometru potrivit căruia, spre sfârşitul anului trecut, procentul românilor care cred că lupta anticorupţie a înregistrat progrese a crescut cu 9% şi a ajuns la 22%.

Potrivit cercetării, 43% dintre cei chestionaţi cred că, pe termen mediu, respectiv în următorii cinci ani, se vor rezolva deficienţele din justiţie. 34% dintre români se aşteaptă la progrese în lupta anticorupţie şi 73% dintre respondenţi consideră că monitorizarea pe justiţie trebuie să continue până când România va ajunge la nivelul statelor vestice, mai arată Eurobarometrul.



Autor:
Radio România
Editor:
Luminița Apostolescu
Adăugat:
27 Ianuarie 2015


Articole pe aceeasi tema


Toate câmpurile sunt obligatorii.

Reafiseaza